Kokteyl Yapımı – Püf Noktalar

kokteyl atölyesi

Rengarenk, ferahlatıcı ve geniş tat yelpazesi ile alışkanlıklarımızı değiştiren yaratıcı alkollü içecek hazırlama sanatı yani kokteyl yapımı hepimizin ilgi alanına girmeye başlayalı çok oldu. Normal bir hafta sonu akşamımıza yaratıcılık ve eğlence katarak değiştirmek istiyorsak bu içecekleri kendi mutfağımıza taşımamamız için hiçbir sebep yok. Bu yazımızda mükemmel kokteyl yapımında dikkat etmemiz gereken bazı noktalara değindik. İyi okumalar!

1-Kokteylinizi yaparken taze meyve suyu kullanın!

Marketlerden alacağınız hazır meyve suları yerine hangi meyve ile çalışıyorsanız o meyveyi alıp kendiniz sıkmaya özen gösterin. Kokteylin en önemli maddelerinden biri olan meyve suyunun tazeliği tüm kokteylinizin final tadını etkileyecektir.

                                                                                                                                     

2- Shakerınızı çok fazla doldurmamaya dikkat edin!

Shaker çok fazla dolu olduğunda karışımınız yeterince karışmayabilir ve tatlarınızın uyumunu etkileyebilir.

3- Kokteylin başrolünü seçin ve ona göre devam edin!

kokteyl

Kokteylin ana maddesini gölgede bırakmamak ve tadını bastırmamak için yan maddelerin oranlarını ana maddeyi aşmayacak şekilde ayarlayın. Hiç kimse hibisküslü kokteyl içmek isteyip sadece portakal tatmak istemez değil mi?

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

4- Birbirine uyumlu olan alkollü içkileri kullanın!

kokteyl yapımı püf

İyi kokteyl çok fazla maddeyi birbirine karıştırmakla elde edilmez. Seçtiğiniz ana alkolün sahip olduğu lezzetin derecesine göre yardımcı içkilerinizi tamamlayıcı olarak seçin. Acı bir ana maddeniz varsa yanında tadını bastırmayacak şekilde hafifletecek yan içkilerinizi ekleyin.

5- Kokteylinizi yeterince soğuttuğunuzdan emin olun!

Kokteylinizin soğukluk derecesi tadını ve içim kalitesini direkt olarak etkiler. Kullandığınız maddelerinizi ve final ürününüzü yeterince soğuk olduğundan emin olarak servis edin.

Bu püf noktalarla birlikte yaratıcı ve eğlenceli içeceğinizin mükemmel olmaması için hiçbir sebep yok. Arkadaşlarınıza, sevgilinize ya da sadece kendinize kokteyl yapımındaki yeteneklerinizi ispatlamak için salla shakerları!

nebula kokteyl atölye

Ayrıca kokteyl yapımıyla ilgili daha fazla bilgi almak, yaparken öğrenmek ve kendi yaptığınız kokteyllerinizi yudumlarken eğlenceli zaman geçirmek için Nebula Atölye’de sektörün gurmesi Erdinç Çatak ile Kokteyl Atölyemize katılabilirsiniz. Daha fazla bilgi için:

@nebulatolye ve https://nebulaatolye.com/urun/kokteyl-atolyesi/